Yenilmez Sandıklarımız

Yenilmez Sandıklarımız

Yaşadığımız bu hayatta birçok imtihan ile karşılaşıyoruz ve bunların üstesinden gelmek için bireysel çabamızı ve gücümüzü kullanıyoruz.

Bu sefer karşılaştığımız imtihan sadece bizi değil tüm insanlığı ilgilendirmektedir; ancak her birimizin korunmak için aynı yolu izlemesi gerekmekle birlikte verdiğimiz mücadele, olaylara bakış açımız bireysel ve bize özgü olacaktır. Farkındalıklarımız, bakış açılarımız, kavrayışlarımız, kendimize ve çevremize verdiğimiz önem davranışlarımıza yansıyacaktır.

Hayatta karşılaştığımız imtihanları sadece sıkıntılı ve zor konular olarak düşünmemeliyiz. Bazen yaşadığımız heyecan verici ve mutlu edici olaylar da birer imtihandır. Bu süreçte gerçekleşen doğumlar aile bireylerinin bu kadar yoğun olarak aynı ortamda bulunması ve birbirlerini daha yakından tanımaları, birlikte mücadele etmenin hazzı gibi konuları nasıl kabullendiğimiz, yaşantımızda neden olduğu değişikliklere verdiğimiz tepkiler, yaşanılanları fırsata dönüştürebildiğimiz her şey bizimle ilgilidir.

İşte tüm bu yaşadıklarımızın farkında olmak hayatta kontrol edebileceğimiz ve edemeyeceğimiz şeyleri bilmek, yönümüzü kontrol edebileceğimiz tarafa yöneltmek, kontrol edemeyeceklerimizi düşünerek kaygımızı artırmak yerine onları olduğu gibi kabul ederek yaşamımıza yön vermek, gücümüzü açığa çıkarmamızı ve kim olduğumuzu bilerek hareket etmemizi sağlayacaktır.

Bugünlerde yaşadığımız süreci, daha önce yaşadıklarımızın ya da büyüklerimizin yaşadığı salgınların nasıl geçtiğini ve sonrasında geri dönüp baktıklarında nasıl da o yaşanmışlıkların bir anıya dönüştüğünü düşünerek yaşamamız bize kendimizi daha iyi hissettirecektir.

Mutluluk ve huzur bizim yarattığımız bir duygudur. Yeter ki bu duyguların kaynağına içimizdeki gücü kullanarak inebilelim. Kendinizde var olan gücü fark etmeniz dileği ile… 

    

Bilge BOL - Uzman Psikolog