Yazın Karşılaşılabilecek Sağlık Sorunları Ve Beslenme

 

GÖZ HASTALIKLARI: Güneşli yaz günlerinde, kornea iltihabı gibi tedavi edilebilir durumlardan, katarakta kadar birçok göz hastalığına maruz kalınabilir. Hava bulutlu bile olsa gözün güneş ışığına maruz kalmasıyla birçok problem meydana gelebilmektedir. Bu nedenle ağrı veya gözde fark edilen büyüme ve görüşte azalma varsa, mutlaka göz doktoruna başvurulmalıdır. Ayrıca bu tür problemlerden kaçınmak için UV ışınlarını filtreleyen güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

GIDA ZEHİRLENMESİ: Yaz mevsimi mangal ve salata mevsimidir. Bu besinleri tüketmek keyifli olsa da, uygunsuz koşullarda işlenen gıdalar taşıdığı zehirlenme riski nedeniyle bu keyfi kabusa çevirebilmektedir. Dikkat edilmediğinde sindirim sisteminin bozulması ile bulantı-kusma, ishallerle seyreden hastalık tablosu oluşabilmektedir.

Gıda zehirlenmesi durumunda yaygın belirtiler ishal ve / veya kusma nöbetleridir. Ateş, baş dönmesi, sık idrara çıkma, susuz kalma, devam eden karın ağrısı ve dışkıda kan da görülebilir. Bu belirtiler gözlendiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Zehirlenmelere karşı alınabilecek önlemler

  • Sıcak havalar yiyeceklerin bozulma riskini arttırmaktadır. Saklanma koşullarının kötü olması bakterilerin üremesi için uygun ortam sağlamaktadır. Bu nedenle açıkta satılan gıdalardan olabildiğince kaçınılmalıdır.
  •  Besinler oda sıcaklığında 2 saatten fazla bırakılmamalı, hemen soğutucuya konmalıdır.
  • Özellikle süt ve süt ürünleri, tavuk, sosis, salam gibi yiyecekler çok çabuk bozulacağı için hızlı tüketilmeli ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir.
  • Tüketilen suyun da temiz olduğundan emin olunmalı ve kaynağı belirsiz yerden su içilmemelidir.
  • Besin zehirlenmesinden sakınmak için tehlikeli besinler (süt, yumurta, et, tavuk ve balık et vb. yüksek riskli besinler) uygun sıcaklıklarda ve koşullarda depolanmalıdır. Uygun şekilde depolanmayan ürünler tüketilmemelidir.

CİLT HASTALIKLARI: Cilt rengi koyu olanlar güneşe daha az duyarlı olsalar da beyaz tenliler ve özellikle çocuklar güneşin yakan ışınlarından korunmalıdır. Çoğu güneş hasarı bebeklik ve çocuklukta olur, yıllar geçtikçe eklenerek artar ve deri hücrelerinin hasarı ile başlayıp, erken yaşta kırışıklıklarderi lekeleri ve en sonunda cilt kanseri meydana gelebilir. Bu nedenle güneş koruyucu kremler ve nemlendiricileri kullanmak gereklidir.

DEHİDRATASYON: 8-10 su bardağı olan su tüketimi yeterliyken, yaz aylarında 10-12 bardağa çıkmalıdır. Hatta dışarıda geçirilen vakit fazla ise su tüketimi 3 litreyi bulabilir. Asitli ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çaylarının tercih edilmesi daha yararlı olur. Bu içecekler su ihtiyacımızı karşılamaya yardım edecektir. İdrarın rengi şeffaf ve açık olacak kadar sıvı tüketilmelidir.

KULAK ENFEKSİYONLARI: Yeterli hijyen sağlanmamış olan havuzda yüzmek dış kulak yolunda enfeksiyona neden olabilmektedir. Kulak problemi yaşamamak için temizliğinden emin olunan yerlerde yüzülmeli ve kulak tıkaçları kullanılmalıdır.

ALLERJİLER: Burunda ve gözde kaşıntı, akıntı, bazen şiddetli öksürük atakları ve baş ağrısı alerji belirtileri arasında sıralanmaktadır. Bu şikayetler ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca yaz aylarında sıcak havanın bastırması ile normalden daha fazla terlenebilir. Bu nedenle vücudun bazı bölgelerinde pişikler meydana gelebilir. Korunmak için, kişisel bakıma dikkat etmeli, sık sık duş almalı ve bu bölgelerin aşırı nemli kalmamasına özen gösterilmelidir.

HALSİZLİK: Sıcak havalarda yorgunluk ve bitkinliği önlemek adına az ve sık beslenmeli ve öğün atlanmamalıdır. Sıcak hava nedeniyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek ve sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla hafif ve su oranı yüksek besinlere öncelik verilmelidir. Sofralardan salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri ve su içeriği yüksek meyveler eksik olmamalıdır. 

KALP HASTALIKLARI: Aşırı sıcak havalar vücudumuzu, sıvı kaybı, tuz kaybı nedeniyle olumsuz yönde etkiler. Özellikle ileri yaşta olan hastaların sıvı alımını artırmaları, mineral ve tuz dengesinin kontrolü, aşırı sıcaklardan kendilerini korumaları beyin, böbrek, kalp gibi hayati organların beslenmeleri açısından büyük önem taşır.

Sıcak havalarda özellikle tansiyon tedavisi gören hastaların çok dikkatli olması gerekir. Nemli havalarda bu durum daha da önemlidir. Çünkü kuru hava terin buharlaşmasına sebep olarak vücut ısısının düşmesine yardımcı olurken, nemli havalarda vücut ısısının dengelenmesi ve dolayısıyla kan basıncı olumsuz etkilenmektedir.

RİSKLİ GURUPLAR: Yaz döneminde artan sıcaklıklar özellikle bebek, çocuk, yaşlı ve hamileler ile tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Tansiyon problemi olanlar özellikle iyi bir protein kaynağı olan süt ve yoğurt tüketimine özen göstermelidirler. Bunun yanında hipoglisemi problemleri yaşayanlar ara öğünlerini kesinlikle atlamamalıdırlar. 

YARARLI BESİNLER: Karpuz ve kavun vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olurken, diğer yandan şeftali cilt sağlığını koruma görevini üstlenir. Artan terleme nedeni ile su ihtiyacı diğer mevsimlere oranla yaklaşık iki katına yani 2,5- 3 litreye ulaşır. Bunu sadece su tüketerek karşılamak zor olabileceği için karpuz, kavun, şeftali, üzüm gibi meyveler su ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olacaktır.