Sigarayı Neden Bırakmalıyiz, Neden Bırakamıyoruz?

Sigarayı Neden Bırakmalıyiz, Neden Bırakamıyoruz?

Sigara, sadece içenlerin değil dumanına maruz kalanların da sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara içmeyen birinin evinde ya da işyerinde sigara içiliyorsa yaratabileceği sağlık sorunlarının hemen hepsi içmeyenlere göre 1,5-4 kat daha fazla görülmektedir. Sigaranın içinde bulunan maddelerden olan nikotin ve karbonmonoksit bebek sağlığı açısından son derece zararlıdır.

Yarattığı tüm bu etkilere rağmen Türkiye  2016 yılında yüzde 24’lük sigara içme oranı ile dünyada 10. sırada yer almıştır. Tütün kontrolüyle ilgili hemen her platformda birçok başarılı çalışma yürütülmesine rağmen, günümüzde çocuk ve gençlerin geçmişe göre daha fazla sigara içtiği gözlenmektedir. Farklı illerde 18 yaş altı yaş grubunda yapılan çalışmalarda sigara içme sıklığı yüzde 9,5 ile yüzde 41,2 arasında değişmektedir. Erişkinlerde sigara içme davranışı değişmediği sürece çocuk ve gençlerde bu oranın azalmayacağı da bir gerçektir.

Sigara / Nargile / Tütün Dumanının Sağlığımız Üzerinde Yarattığı Etkiler

 • Yüksek tansiyon, kalp krizi, beyin felcinin en önemli nedenlerinden biridir.
 • Sadece akciğer değil, prostat, böbrek ve gırtlak kanserine de neden olan etkenlerin başında gelir.  
 • Reflü ve gastritin hem nedenidir, hem de yakınmaları şiddetlendirir.
 • Erken yaşlandırmasının yanı sıra bir çok cilt hastalığının daha ağır geçmesine neden olur.
 • Bağışıklık sistemini baskılayarak grip, nezle ve birçok enfeksiyon hastalığının oluşumunu kolaylaştırır. 
 • Özellikle erkeklerde 30 yaş üstünde cinsel fonksiyon bozukluklarının görülme olasılığını arttırır.
 • Sigara içen kadın ve erkeklerde çocuk sahibi olamama içmeyenlere oranla 10 kat daha fazladır.
 • Anne ve bebek sağlığını olumsuz etkiler, erken ölümlerinin en önemli nedenidir.

Sigarayı Neden Bırakamıyoruz?

Sigarayı bırakmak için milyonlarca gerekçe bulunmakla birlikte biz bu kez en önemli nedenlerin dördüne değinmek istedik...

Sigarayı bırakmalıyız, çünkü; Sigara gelecek kuşakların da sağlığını etkiler

Anne ya da babası sigara içen bir çocuğun büyüdüğünde sigara içme olasılığı yüzde 60-80 civarındadır. Zira, sigara içen anne ve babanın çocuğuna sözlü sigara içme uyarılarının hemen hemen hiçbir faydası yoktur. En sevdikleri sigara içen bir çocuk, sigaranın öldürebilen çok zararlı bir madde olduğuna bilinçaltında kolay kolay inanmaz. Ayrıca bilimsel araştırmalar evinde sigara içilen bir çocuğun içilmeyenlere göre daha kısa, daha zayıf olduğunu, daha sık hastalandığını ve lösemi gibi kanserlere yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Sigarayı bırakmalıyız, çünkü; Sigara içmek ömrü kısaltır, yaşam kalitemizi bozar. Ancak bıraktıktan sonra olumlu etkileri görülmeye başlamaktadır.

 • 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayak dolaşımı düzelir.

 • 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır.

 • 24 saat sonra, vücut karbonmonoksit den arınır.

 • 48 saat sonra, kandaki nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artar.

 • 72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artar, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. Enerji düzeyi artar.

 • 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.

 • 3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve wheezing yani hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir, akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artar.

 • 12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.

 • 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.

 • 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalır. 

Sigarayı bırakmalıyız, çünkü; Sigara paramızı çalar

Her gün düzenli para verdiğimiz çok fazla şey yoktur. Ekmek, süt, su vb. temel gereksinimleriniz için düzenli para harcanmaktadır. Sigara içenler ise birçok gereksinimlerini ikinci plana atıp her gün sigara için para harcamaktadır. Günde bir paket sigara içen bir kişi yılda en az 3600 tl ‘yi sigara için harcamaktadır.

Sigarayı bırakmalıyız, çünkü; Sigara ülke ekonomisini olumsuz etkiler.

Artık eskiden içtiğimiz tütünlerle harmanlanmış sigaraları içmiyoruz. Eskiden kokusu güzel diye Bitlis tütünü, içimi yumuşak diye Ödemiş tütünüyle harmanlanırdı. Şimdi ise artık Türkiye’de tütün üretimi yok denecek kadar az. İthalat dolar bazında son 10 yılda neredeyse 2,5 kat arttı. Üretilenler de yerli tütün değil Virginia tütünü. Virginia tütünü her türlü kimyasala dayanıklı.  Birçok katkı maddesi eklenerek farklı aromalı sigaralar üretilebilmektedir.

Sigarayı Neden Bırakamıyoruz?

İnsanlar “zevk için,  arkadaşlarla hoş vakit geçirmek için, üzüntülerini gidermek için  vs…” gibi gerekçelerle sigara içtiklerini söyleseler de dünyanın en büyük sigara firmalarından biri olan Philip Morris’in 1984’de verdiği yanıt önemini korumaktadır. “İnsanlar bırakmayı çok rahatsız edici buldukları için sigara içmeye devam ediyorlar.” Bunun da en önemli nedeni sigaranın içinde bulunan “nikotin” maddesidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne  göre nikotin, bağımlılık ve tütünde de doğal olarak bulunan bir uyuşturucu bir maddedir.

Kurtulmak Mümkün mü?

Sigarayı bırakmak elbette ki MÜMKÜN. Sigara içmeden geçirilen üçüncü günden itibaren istek azalmaya başlar, beş ya da altı hafta sonunda beyindeki nikotin reseptör sayısı duyarlılığını yitirir. Ancak sigarayı bırakmanın bireysel bir karar olduğu ve bu noktada kararlığın çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bununla birlikte nikotin bağımlılığı ile mücadele ederken, geliştirilen birçok destekleyici tedavi yöntemi bu süreçte yardımcı olmaktadır.

Türkiye sigara bırakma konusunda çok uzun yollar kat etmiş durumda. Toplum Sağlığı Merkezleri’nde  grup ve destekleyici psikoterapi ağırlıklı tedaviler yapan ve tedavi sırasında bırakma oranları yüzde 80’leri bulan “Sigara Bırakma Poliklinikleri” bulunmaktadır. Hemen hemen her ilçede bulunan merkezlerde ücretsiz hizmet verilmektedir. Belli dönemlerde ilaçlar da bu merkezlerden ücretsiz olarak dağıtılmaktedır.  Sigara Bırakma Hattı Alo 171’den 24 saat hizmet alınabilmektedir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sigarayı Bırakın.

Hem Kendinizi Hem de Sevdiklerinizi Koruyun