Seyahatte Sağlık Riskleri Ve Önlemler

Uluslararası yolculuklarla ilgili riskler yolcunun özelliklerine (yaş, cinsiyet, sağlık durumu vs.) ve yolculuğun özelliğine (güzergah, amaç, süre vs.) göre değişir. Uygun koruyucu tedbirler ve kişiye özel önlemler, kötü sağlık sonuçlarının ortaya çıkma ihtimalini azaltır.

Bu konuda bilgi almak, riskleri anlamak ve seyahat için gerekli önlemleri almak seyahat edecek kişinin sorumluluğundadır. Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz bölgeye özgü koşulları öğrenerek alınması gereken sağlık tedbirleri hakkında bilgilenmek keyifli bir tatil süreci geçirmek için son derece önem taşımaktadır.

Avrupa, ABD ve Rusya dışındaki seyahatlerinizde, seyahatten önce Sağlık Bakanlığının ilgili birimlerine başvurmanız son derece önemlidir. https://www.seyahatsagligi.gov.tr/

Seyahat danışmanlığı alın: Uluslararası seyahate hazırlanırken, hekiminizden seyahat öncesi sağlık danışmanlığı almak önemlidir. İdeal olarak, hekime başvuru seyahatten 4-8 hafta önce olmalıdır. Ancak seyahate az zaman kalmış olsa da başvuru yapılmalıdır. Seyahat öncesi sağlık danışmanlığı; muayeneyi, aşıları, sıtmaya karşı koruyucu ilaçları, seyahat ishali ve yolcunun karşılaşabileceği diğer hastalıklarla ilgili özel sağlık tavsiyelerini içerir. Kronik sağlık sorunları olan veya ilaç kullanan yolcuların tedavileri,hekimleri tarafından seyahat öncesi düzenlenmelidir.

Seyahat çantası oluşturun: Yolcuların seyahat için sağlık çantası hazırlamaları ve yanlarında taşımaları önemlidir. Sağlık çantası seyahatlerde sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterli tıbbi malzemeler içeren  özellikte olmalıdır. Önemli sağlık risklerinin görüldüğü yerlere, bazı ilaç tedavilerinin tam olarak mevcut olmadığı bölgelere yapılacak gezilerde sağlık çantası çok önemlidir.
Sağlık çantası; sık rastlanan hafif hastalıkları tedavi etmek için temel ilaçları, ilk yardım malzemelerini ve bir yolcunun ihtiyaç duyabileceği sağlık gereçlerini içermelidir. Kullanılan ilaçların reçeteleri ve o ilaçların kullanımını belgeleyen doktor raporu seyahate çıkarken temin edilmelidir.   Kişisel bakım malzemeleri de gezi sırasında temin edilme güçlüğü ihtimali göz önünde bulundurularak yeterli miktarlarda taşınmalıdır (göz bakımı (kontakt lensler dahil), ciltbakımı, diş bakımı ve kişisel hijyen malzemeleri gibi).

Gidilecek yere ve bireysel ihtiyaçlara göre değişen ek malzemeler

 • İshal önleyici ilaçlar

 • Daha önce var olan hastalıklar için kullanılan ilaçlar

 •Antibakteriyel krem ya da merhemler

 • Cilt mantarlarına karşı krem ya da merhem vb.

Su ve her türlü içecek tüketirken dikkatli olun: Musluk suyunun uygun şekilde klorlanmadığı veya sağlık şartlarının kötü olduğu bölgelerde, kaynatılmış su ile hazırlanan çay ve kahve, kutulanmış veya şişelenmiş sıvı içecekler tercih edilmelidir. Suyun bulaşık olabileceği yerlerde, dişlerinizi musluk suyu ile fırçalanmamalıdır.

Çiğ sebze ve meyve tüketmemeye çalışın: Çiğ veya iyi pişmemiş yiyecekler enfeksiyon riski taşır. Bu nedenle pişirilmiş ve hala sıcak olarak servis edilen yiyecekler veya kendinizin soymuş olduğu kabuklu meyveler tercih edilmelidir. Tazeliğinden ve kaynadığından emin olunmayan gıdalar tüketilmemelidir. Özellikle hijyen ve sağlık şartlarının yetersiz olduğu bölgelerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Havuz ve deniz sularının temizliğinden emin olun: Temizliği şüpheli sularda yüzmek veya bu sularla temas etmek çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden temizliğinden emin olmadığınız havuz ve deniz sularında kesinlikle yüzülmemelidir.Tatlı sularda yüzmekten kaçınılmalıdır. Tuzlu sular, her zaman daha güvenlidir.  

Hayvanlarla temastan kaçının: Özellikle kedi, köpek, maymun gibi hayvanlarla temastan kaçınılmalı ,ısırılmanız ya da yaralanmanız halinde hemen sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

 Acil tıbbı girişim gereken hastalığınızla ilgili bileklik veya kart taşınmalı (allerjiler v.b.) Güneşin yoğun etkili olduğu ülkelerde (güneş gözlüğü ve güneş losyonu bulundurulmalıdır.

Hava Yolculuğu Hangi Durumlarda Yapılmamalı

Hava yolu şirketleri dolaşımı uyaran, rahatsızlığı yorgunluğu azaltan ve venöz tromboz riskini düşürün tüplü çoraplar ve uçak içi egzersiz programlarıyla sağlığı koruma yönünde önlemler almaktadır. Yolcuların bol giysiler giymesi de uygun olacaktır. Ancak bununla birlikte bazı hastalıkları bulunan kişiler ve durumlarda hava yolculuğu yapılmaması gerekmektedir. Bu kişi ve durumlar şöyle sıralanmaktadır.

 • 7 gününü doldurmamış olan bebekler,
 • Hamileliğin son 4 haftası içindeki (çoğul gebeliklerde 8 hafta) ve doğumda sonraki ilk 7 gün içerisindeki kadınlar,
 • Dinlenme halinde bile hissedilen göğüs ağrısı veya angina pektorisi bulunanlar,
 • Herhangi bir ciddi ve bulaşıcı hastalığı olanlar,
 • Kanama, travma ve enfeksiyondan dolayı artan kafa içi basıncı artan kişiler.
 • Sinüs enfeksiyonu, kulak burun boğaz enfeksiyonları (özellikle de östaki borusu tıkanmışsa) bulunanlar,
 • Son zamanlarda olan myokardial enfarktüs ve kriz geçirenler,
 • Ciddi kronik solunum hastalığı, dinlenme halindeki nefessiz kalma veya çözümlenemeyen pnömotoraks varlığında,
 • Orak hücre anemisi bulunanlar,
 • 200 mmHg'den fazla sistolik basınca sahip, kontrolsüz arteriyel hipertansiyonu olan kişiler,
 • Havanın veya gazın içeride kaldığı, son zamanlarda gerçekleşen bir cerrahi girişim ya da hasar durumu. (Özellikle karın travması, mide-bağırsak ameliyatları, baş-yüz-göz hasarları, beyin ameliyatları ve göz yuvarlağının içine girildiği göz ameliyatları.)
 • Doğum kontrol hapları veya hormon replasman tedavisi nedeniyle östrojen tedavisi alanlar.
 • Son zamanlarda cerrahi müdahale veya travma durumu, özellikle de karın veya alt ekstremite cerrahisi olanlar,
 • Kanser hastaları,
 • Genetik kan pıhtılaşması anormallikleri olanlar,
 • Kronik venöz yetmezlik (varikoz toplar damarları) tanısı alanlar,
 • Konjestif kalp yetmezliği bulunanlar.
 • Obezite tanısı alanlar,

Gemi Yolculuğunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurt dışına yapılan seyahatlarda kişinin ülkesinde bulunmayan bir çok hastalıkla karşı karşıya kalması söz konusudur. Bu nedenle bu seyahat öncesi mutlaka gidilen yerin özelliklerine göre aşılar yapılmalıdır. Gemi seyahatlerinde Nörovirüslere bağlı ishaller sık görülür tedbir için el temizliği büyük önem taşır. Aşılar için Türkiye hudutlar ve Sahiller Genel müdürlüğüne başvurmalıdır. Burada gideceğiniz ülke için gerekli tüm aşılar ile ilgili bilgiyi öğrenebilirsiniz.