Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme kanseri konusunda dünyada birçok platformda farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Ancak istatistikler hala kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olarak meme kanserini göstermektedir.

Bugün dünyada her 8 kadından birinin hayatının bir döneminde meme kanseriyle karşı karşıya kalacağı bilinmektedir. Bu noktada iyi haber ise; meme kanseri erken evrede yakalandığında yüzde 90’lara varan oranlarda tedavi edilebildiğidir. Dolayısıyla düzenli sağlık kontrolleri tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi meme kanserinde de hayat kurtarmaktadır.

Kesin Nedeni Bilinmiyor

Kendisi, yakını ya da çevresindeki bir kişi meme kanseriyle tanıştığında doğal olarak bu sonuca neyin neden olduğunu bilmek ister. Ancak meme kanserine neyin neden olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Sadece bazı risk faktörlerinin hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, hormonal, çevresel faktörler ve yaşam tarzının hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğunu gösterse de risk faktörü olmayan birçok kişide neden kanser geliştiği ya da risk faktörü olan fakat kanser gelişmeyenlerde de neden meme kanserinin gelişmediğini hala açık değildir.

Meme kanseri en fazla menopoz dönemindeki kadınlarda gözlenmekle birlikte herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilmektedir. Meme kanseri erkeklerde de görülmesine rağmen oldukça nadirdir. Her 100 kadına karşın bir erkekte görülmektedir.

Kanser hücreleri genellikle sütün üretildiği, memelerin keseciklerinden (lobül) ya da memedeki süt dranej kanallarında başlayarak çevre doku ve organlara yayılmaktadır.

Meme Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Meme kanserinde hastalığa yakalanma ihtimalini artıran tüm unsurlar risk faktöre olarak tanımlanmaktadır. Belirli risk faktörüne sahip kadınların meme kanseri geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ancak risk faktörlerine sahip olmak da meme kanseri geçirileceği anlamına gelmez. Bununla birlikte meme kanseri açısından, aile hikâyesi, genetik yatkınlık gibi bazı risk faktörleri değiştirilemezken, sigara, alkol tüketimi ya da beslenme alışkanlıkları gibi bazı faktörleri değiştirerek riski azaltmak mümkün.

Meme kanseri riskini artıran faktörler şöyle sıralanmaktadır:


• Cinsiyet: Kadın olmak meme kanseri için başlı başına bir risk oluşturmaktadır. Zira kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı erkeklere oranla 100 kat daha fazladır.

• Yaş: Yaşlandıkça meme kanseri yakalanma ihtimali artmaktadır.

• Ailede meme kanseri öyküsü: Anne, baba, kız kardeş gibi birinci derece yakınlarında meme kanseri olanların gelecekte meme kanseriyle karşılaşma riski daha fazladır. Bu kişilerde meme kanseri tanısı ne kadar erken konulursa risk de artmaktadır.

• Kişisel meme kanseri öyküsü: Bir memede kanser tanısı almış kadınların diğer memesinde de kanser gelişme riski artmaktadır.

• Kalıtsal genlere sahip olmak: Bazı gen mutasyonlarının meme kanseri riskini artırdığı bilinmektedir. BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki mutasyonlar meme kanseri riskini artırdığı gibi çocuklarına da geçebilmektedir.

• Üreme geçmişi:12 yaşından önce yani erken adet görme, 55 yaşından sonra yani geç menopoza girme, hiç doğum yapmamış olma ya da ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğurma meme kanseri riskini artırmaktadır.

• Fazla kilo ve obezite: Fazla kilo ve obezite de meme kanseri riskini artıran çevresel faktörlerin başında gelmektedir. Bununla bağlantılı olarak doymuş yağlardan zengin, liften fakir beslenmenin meme kanseri riskini artırdığı bilinmektedir.

• Radyasyona maruz kalmak: Çocukluk ya da genç yetişkinlik döneminde yoğun radyasyona maruz kalmak meme kanseri riskini artırmaktadır.

• Sigara içmek: Birçok kanser türünde olduğu gibi sigara kullanımı meme kanseri için de risk oluşturmaktadır. Araştırmalar ayrıca, özellikle postmenopoz dönemindeki kadınların sigara içmeseler bile pasif içici konumunda sigara dumanını maruz kalmasının da meme kanseri riskini artırdığını göstermektedir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri başlangıç aşamasında belirti vermeden ilerleyebiliyor. Bu nedenle erken tanı şansından yararlanmak için düzenli sağlık kontrollerini ihmal etmemek son derece önem taşımaktadır.

Aşağıdaki belirtiler meme kanserine işaret edebilir. Meme kanserinde erken tanı için bu şikayetleriniz varsa mutlaka bir uzmana danışın.

  • Memede büyüme,
  • İki meme arasında şekil değişikliği
  • Meme başında soyulma, döküntü, yara ya da kızarıklık • Meme başında renk değişikliği, çökme gibi değişikler • Meme cildinde kalınlaşma ya da tahriş,
  • Memede veya koltuk altında ele gelen ağrısız şişlik
  • Meme başından akıntı gelmesi,
  • Hâlsizlik ve yorgunluk hissi,
  • Nedensiz ani kilo kaybı.

Meme Kanseri Tanısı

Me kanserinde farkındalığın artması erken tanı için vazgeçilmezdir. Hastalık erken evrede yakalandığında tedavide son derece başarılı sonuçlara ulaşılmakla birlikte erken evrede belirti vermemektedir. Bu nedenle;

• Her kadın 20 yaşından sonra ayda bir kez elle muayene yapmalı. Meme başında, dokusunda herhangi bir değişiklik ya da memede şişlik, kitle hissedilmesi durumunda hekime başvurulmalıdır. Her ele gelen sertliğin kanser anlamına gelmediği ancak önemsenmesi gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır.
• 20-30 yaş arası kadınların 3 yılda bir, 30 yaş üzeri kadınların ise yılda bir kere genel cerrahi uzmanına muayene olmalıdır. 40 yaş üzerinde ise her yıl mutlaka Mamografi taraması yapılmalıdır.

Meme Kanserinden Korunmak İçin

Güçlü bir bağışıklık sistemi, tüm hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinden korunmada da etkili bir faktördür. Her gün düzenli olarak lif ve probiyotik maya içeren gıdaların yanı sıra süt ve yoğurt gibi gıdaların alınması, bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser riskini azaltmaktadır. B vitamininin meme kanseri riskini belirli oranda azalttığı bilinmektedir. Balık, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, tereyağı B vitamininden zengin olan besinlerdir.

Ayrıca düzenli yaşam ve sağlıklı beslenmeye ek olarak günde 1 saat yapılan egzersizin meme kanserini azalttığı görülmüştür. Meme kanseri ciddi bir hastalık ve sağlık sorunudur. Her yıl tedavi seçenekleri daha fazla artıyor, artan bu tedaviler sayesinde hastalarımız da sürekli olarak daha çabuk ve daha kolay meme kanserinden kurtuluyor ancak belli kıstasları olan ve belli yaş grubundaki bireylerin, belirli periyotlarla memelerinin sağlam olduğunu düşünseler dahi hastaneye başvurarak muayene olmaları gerekir.