Maske Ve Eldiven Kullanımıyla Ortaya Çıkabilen Cilt Hastalıkları

Maske Ve Eldiven Kullanımıyla Ortaya Çıkabilen Cilt Hastalıkları

Korona virüsten korunma açısından günlük hayatımızın önemli bir ögesi haline gelen maskenin uzun bir süre daha hayatımızda olacağı gerçeğinin farkında olarak yaşamaya alışmamız gerekmekte. Bugün için vazgeçilmez hale gelen bu koruyucu ekipmanın sürekli kullanımı da bazı kişilerde cilt problemlerine yol açabilmektedir.

Ancak, bazı önlemleri alarak bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilmek ya da en aza indirebilmek mümkün olabilmektedir.

Alınması gereken önlemlerin başında ise nemli maskeyle dolaşmamak geliyor. Bununla birlikte, çok sıcak ortamlarda bulunmamak, eve gelindiğinde cildi temizlemek ve nemlendirmek de maskeye bağlı birçok cilt probleminin ortaya çıkmasını önleyebilmek için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Uzun süre maske kullanımına bağlı ortaya çıkabilecek cilt problemleri ve önlemek adına yapılması gerekenleri sizler için derledik…

Maske Kullanımına Bağlı Gelişebilecek Cilt Sorunları

Akne ve Sivilceler

Yaz aylarında maske ve sıcak havanın da etkisiyle, yüzde nemlenme, terleme gibi sorunlar oluşur ve cilt hava alamaz. Özellikle de yağlı ciltlerde terlemeyle beraber yağ salgısının artması ciltteki gözeneklerin tıkanmasına, bunun sonucunda da komedon, yani akne ve sivilce oluşumuna yol açabilmektedir.

Önlemek İçin:

• Nemlenen maskeyi gün içinde mutlaka değiştirin.

• Dışarıdan eve geldiğinizde yüzünüzü cilt yapınıza uygun bir temizleyici ürünle yıkayın.

• Yağlı ve sivilce oluşumuna yatkın cilt yapınız varsa, haftada bir kez peeling (cildin ölü tabakasının atılması işlemi) yaparak ciltteki gözenekleri açık tutun.

Gül Hastalığı

Maske nedeniyle yüzde oluşan sıcaklık artışı halk arasında 'gül hastalığı' olarak bilinen ve sıcakla artan rozasea hastalığını tetikleyebilmektedir. Bunun sonucunda, rozasea hastalarında yüzde yaygın kızarıklıklar, damarlanma artışı ve sivilcelenmeler de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle özellikle gül hastalığı olanların güneşin etkili olduğu yaz aylarında şapka takarak yüzünü koruması ve mutlaka güneş koruyucu krem kullanması son derece önem taşımaktadır.

Alerji

Alerjik bünyeli kişilerde özellikle maske kumaşının dokusuna karşı alerjik reaksiyon gelişebilmektedir. Bu durumda ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarıklıklar ve pullanma gibi sorunlar oluşabilmektedir. Alerjik reaksiyonları önlemek için reaksiyon oluşturmayacak malzemelerden yapılmış maskeler tercih edilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca, maskenin altına, evde pamuklu bir kumaşla yapacağınız maskeyi takıp, üzerine normal maskeyi takmak da bir çözüm olacaktır. Bu sayede maskenin cilt ile teması kesileceği için alerji riski de ortadan kalkacaktır. Ayrıca, dışarıdan eve dönüldüğünde eller ve yüz mutlaka yıkanmalıdır. Şikâyetlerin artması durumunda da hekime başvurulmalıdır.

Ciltte Renk Değişimleri

Yüzde maske ile kapalı kalan, güneşi görmeyen alanlarda cilt renginde çok fazla değişim olmazken, maskenin dışında kalan alanlar güneşin etkisiyle bronzlaşabilmekte. Bunun sonucunda ciltte ton farklılıkları oluşabilmekte. Özellikle estetik anlamda rahatsız eden bu görüntüyü önlemek için yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanmak ciltteki renk değişimini minimuma indirecektir.

Eldivene Bağlı Cilt Rahatsızlıkları

El Egzaması (Kontakt İrritan ve Allerjik Dermatit)

Pandemi süreci öncesinde günde ortalama 5-6 kez ellerimizi yıkarken, Koronavirüs salgınıyla beraber günde en az 15-20 kez, hatta daha fazla ve uzun sürelerde ellerimizi yıkar hale geldik. Dezenfektan, su ve sabunun bu denli yoğun kullanımı sonucunda ciltte daha fazla tahribat gelişebilmekte.  Özellikle altta yatan bir cilt hastalığı olanlarda sorunların daha fazla ortaya çıktığı gözlenmekte. Bu kişilerin başında da egzamaya yatkın kişiler yer alıyor…

Tahribat nedeniyle ciltte kuruluğun yanı sıra, çatlaklar ve kızarıklıklar da gelişebilmekte, eller üzerinde oluşan çatlaklar sonucu da cilt enfeksiyona açık hale gelebilmektedir.

Bu sonuçların ortaya çıkmasını önlemek için:

İşi gereği uzun süreli eldiven kullanmak zorunda olanlar, alerjik bünyeli kişiler eldiven içine ayrıca bez astar dikmeli ya da içi pamuklu, dışı yıkanabilir eldiven tercih etmelidir. Bunun yanı sıra eller yıkanırken, gliserinli, zeytinyağlı doğal sabunlar kullanılmalı ve sıklıkla eli nemli tutacak krem sürmeye dikkat edilmelidir.

Atopik Egzama

Atopik egzama stresin yanı sıra sabunlar, deterjanlar ve cilde uygulanan parfüm ile kolonya gibi kimyasal maddelerle tetiklenen bir hastalıktır. Ciltte kuruluk, pullu yama tarzında lezyon ve yoğun kaşıntıyla seyreder. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen atopik egzamada kaşıntı nedeniyle ciltte yaralar da oluşabilmektedir.

Önlemek için, kullanılacak sabun ve dezenfektanların cilde en az zarar verecek türde ve özellikte olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Yüz Kistleri (Ter Bezi Kistleri)

Maskenin etkisiyle artan terleme sonucunda ortaya çıkabilecek sorunlardan biri de yüz kistleri.  Ter bezlerinin tıkanması sonucu ortaya çıkabilen bu kistler, bazen şeffaf su kesecikleri gibi, bazen de halk arasında isilik olarak bilinen, “milia kistleri” şeklinde olabilmektedir. Önlemek için çok sıcak ortamlarda bulunmamak ve yüzü temiz tutmak önem taşımaktadır.