Kış Hastalıklarından Nasıl Korunabilirsiniz?

Kış Hastalıklarından Nasıl Korunabilirsiniz?

 

Havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarında  önemli derecede artış görülmektedir. Çok ciddi bir salgın ya da geçen yıllarda olduğu gibi hayatı tehdit eden ve can  kayıplarına yol açan  vakalar olmasa da şu an itibarı ile etrafımızda sık olarak gördüğümüz ve duyduğumuz grip vakaları H1N1 olarak adlandırılan  Domuz Gribi  suşunun etkeni olduğu vakalardır.

Bahsi geçen Domuz gribi vakaları toplumda gelişen bağışıklık özellikleri nedeniyle geçtiğimiz yıllarda   görülen dramatik vakalar olarak görünmese dahi yaş, cinsiyet, alerji ve beslenme durumuna yani vücut direncine bağlı olarak bazen hafif bazen da ciddi  klinik tablolar ortaya çıkarabilmektedir.

 

Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur

Üst solunum yolu enfeksiyonu deyimi soğuk algınlığı ile eşdeğer algılansa da daha geniş kapsamlıdır. Soğuk algınlığı dendiği zaman nezle, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz irritasyonu, hafif bir ateşle başlayan kolay bulaşabilen viral enfeksiyon anlaşılır. Spesifik bir tedavisi yoktur. Semptomatik (şikâyetlere yönelik) tedavi yapılmalıdır. Antibiyotikler hastalığın seyrini değiştirmediği ve bakteriyel komplikasyonları azaltmadığı için rutin olarak kullanılmamalıdır. 

 

Güçlü bir bağışıklık sistemi grip tedavisinde en önemli silahtır

Grip ise aniden başlayan baş ağrısı, vücutta genel ağrı (özellikle sırt, kol ve bacaklarda) yüksek ateş (39 derece civarında/üzerinde ve 5-6 gün sürer) üşüme, titreme, terleme, organ ağrıları, nezle, öksürük, boğaz ağrısı, iştah kaybı, yorgunluk ve bitkinlikle süren etkeni “influenza virüsü” olan bir üst solunum yolu hastalığıdır. Öksürükle havaya saçılan virüsler solunum yoluyla başka bireylere giderek hastalığın yayılmasına sebep olurlar. Virüsü alan kişinin  hasta olması için geçen süre 1-4 gündür. Virütik gribin nedenlerine yönelik bir tedavi mümkün değildir. Tedavi ancak belirtilerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bedenin savunma gücünün arttırılmasına çalışılmalıdır. Yatakta dinlenme, sıcak bitki çayları, bol su tüketimi tavsiye edilir. 

Tedavide yapılabilecek pek az şey bulunması hastalığın aşıyla önlenmesinin önemini arttırmaktadır.  Aşı Ekim/Kasım aylarında tek doz yapılır. Gribe yol açan virüsler sıklıkla değiştiği için aşının içeriği de her yıl dünya sağlık örgütünce önceki yıl en çok görülen tiplere göre belirlenerek üreticilere bildirilir. Dolayısıyla her yıl tekrarlanması gereklidir. Korunmanın önemli kriterleri sıklıkla el yıkamak, hasta kişilerle temasta bulunmamaktır.

 

 

Euro-Line Sağlık Hizmetleri