İş Yerinde Yangına Hazırlıklıyız, Ya Evimizde?

Meydana gelen yangınların çoğu; bilgisizlik, korunma önlemlerinin alınmaması, ihmal, dikkatsizlik, kazalar, sıçrama, sabotaj-kundaklama, tabiat olayları gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Yangın; Yanabilen maddelerin, çevresine değişik oranlarda ısı ve ışık yayarak, kontrol dışı yanması olarak tanımlanmaktadır. Yanma kimyasal bir reaksiyon olup yanmanın başlaması ve sürebilmesi için; yanıcı madde (yakıt), yakıcı madde (oksijen) ve tutuşturma (ateşleme) kaynağının uygun koşullarda bir araya gelmesi gerekir. Bu durum yangın üçgeni olarak da adlandırılmaktadır.

Özellikle ev ortamında gerçekleşen yangınlara bakıldığında; yemek yapılırken dalgınlıkla ocakta unutulan yemekler, açık unutulan fırınlar, kızartma yaparken alev alan tavadaki yağlar, temizlenmeyen aspiratörün yağlanması sonucu yüksek ısıda alev alması, çamaşır makinesi, kahve makinesi, su ısıtıcıları gibi yüksek voltajla çalışan ev aletlerinde meydana gelen kısa devreler, evde yakılan mumları söndürmeden uyuya kalmak, elinde veya ağzında yanık sigarayla uyumak, evdeyken çocukların çakmak, kibrit gibi ısı kaynaklarıyla oynaması, evde saklanan ve iyi muhafaza edilemeyen tiner, benzin gibi yanıcı maddeler, tüp ya da doğal gaz hattındaki kaçakların patlamaya ardından da yangına neden olması gibi birçok örneklendirme yapılabilmektedir.

Hangi Tür Yangın Söndürücü Seçilmeli?

Yangının meydana gelme sebeplerinden de anlaşılacağı üzere yangın herhangi bir yerde beklemediğiniz bir anda ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle öncelikle evlerde duman detektörleri kurmanın yanı sıra, mutfak, yatak odaları, atölye ve garaj gibi önemli alanlarda bir yangın söndürücü bulundurmakta fayda var. Yangın söndürme cihazı seçerken evinizde çıkması en muhtemel olan yangın türünü belirlemek gerekir. Yağ yangınlarında en etkili söndürücü köpüklü söndürücü iken elektrik yangınlarında en etkili söndürücü karbondioksit içerikli söndürücüdür. Kuru kimyevi toz içerikli söndürücüler ise tüm yangın sınıflarına etki edebildiğinden özellikle ortak alanlarda en çok tercih edilen söndürücü türüdür.

Düzenli Tatbikatlar Yapılmalı

Alınan tüm önlemlere rağmen yangının meydana gelmesi durumunda aile bireylerinin panik olmaması, seri ve de güvenli bir şekilde tahliyelerinin sağlayabilmesi adına düzenli tatbikatların yapılması son derece önem taşımaktadır. Böylece herkes yangın sırasında ne yapacağı ve nasıl tahliye olacağı konusunda bilgi - beceri sahibi olacaktır. Mümkünse 6 ay veya 1 yıllık periyotlarla tahliye tatbikatlarının tekrarlanması gerekir. Küçük çocukların yangında evden ayrılmak zorunda kalmaları durumunda, tahliye sonunda ailenin bir araya geleceğinin bilmelerini sağlanmalıdır.
Evde basit önlemler alarak yangın riskini minimum seviyeye indirmek mümkün;

 • Çocuğunuzun dokunmasını istemediğiniz yanıcı malzemeler ve tehlikeli aletler için çocuğunuzun ulaşamayacağı özel bir dolap oluşturun.
 • Elektrik prizlerine olması gerekenden fazla cihaz bağlayarak aşırı yükleme yapmayın. Sigortalarınız ısınıyor ve devre kesiciniz atıyorsa, sisteminizi kontrol etmesi için bir elektrikçi çağırın.

 

Evde Elektrik Kaynaklı Yangınlardan Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler

 • Kablolar kolayca aşınıp yangına neden olabileceği için uzatma kablolarını halı veya diğer eşyaların altından geçirerek kullanmayın.
 • Elektrik kablolarını duvarlara veya süpürgeliklere bağlamak için kullanılan çiviler veya kablo kelepçeleri kordonlara zarar verebilir ve yangın veya şok tehlikesine neden olabilir. Bu nedenle kabloları çivi veya zımba kullanmak yerine duvarlara veya zemine kablo kanaletiyle bağlayın.
 • Yıpranmış, izolasyonu bozulmuş veya kopmuş elektrik kablolarını bant ile ekleme yaparak kullanmayın. Bu tür kabloları yenisi ile değiştirin.
 • Alışılmadık derecede sıcak bir elektrik prizi veya anahtar, potansiyel olarak tehlikeli bir kablolama durumunu gösterebilir. Böyle bir durumda kabloları çıkarın, anahtar kullanmaktan kaçının ve elektrik tesisatını kontrol etmesi için bir elektrikçi çağırın.
 • Tavan armatürleri ve gömme lambalar ısıyı hapseder. Aşırı ısınma yangına yol açabileceğinden, bu tür bir aparatta yüksek voltajlı ampul kullanmayın. Doğru watt miktarını bilmiyorsanız 60 veya daha az watt bir ampul kullanın.
 • Evinizde ısınmak için soba / şömine kullanıyorsanız evden çıkmadan ve uyumadan önce daima odun / kömür sobası / şöminesinin içindeki ateşi söndürün.
 • Evinizdeki tüm elektrikli cihazları (saç kurutma makinesi, su ısıtıcısı, şarj aleti vb.) kullanılmadığı zamanlarda prizde takılı bırakmayın.
 • Yüksek katlı bir binada yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız, katınızdaki yangın çıkışını kontrol edin. Bir alarm çalarsa, asansörü değil her zaman yangın merdivenlerini kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 

Evdeki En Tehlikeli Alanlardan Biri; Mutfak

Mutfak, evdeki en tehlikeli odalardan birisidir. Açık alevler, keskin bıçaklar, sıcak kaplar ve haşlanan sıvılar ciddi yaralanmalara neden olabilir. Mutfağınıza gerçekleşmeyi bekleyen bir kaza perspektifinden bakın. Yanıcı malzemeler açık aleve veya pişirme yüzeyine yakın mı? Bıçaklar çocuklar için kolayca erişilebilir mi?

Mutfakta özellikle dikkat etmemiz gereken durumları şöyle sıralamak mümkün;

 • Gazlı pişirme yüzeyini, rüzgarın pişirme alevlerini söndürebileceği açık pencerelerden uzak tutun.
 • Tencere tutamaçlarını ve kızartma tencerelerini ocaktan içeriye doğru çevirin, böylece kazayla gerçekleşebilecek devrilmeleri engellemiş olursunuz.
 • Yağ yanmasını önlemek için, peçeteler ve havlular dâhil yanıcı mutfak eşyalarını ocaktan uzak tutun.

Yangına Nasıl Müdahale Edilmeli?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere öncelikli hedef; önlem alarak yangının meydana gelmesini engellemek olmalıdır. Ancak ne kadar önlem alınsa da hiç beklenmedik bir anda yangınla karşılaşılabilmektedir. Böyle bir durumda yangınla mücadele için aşağıdaki önlemleri almak gerekmektedir.

 • Duman kokusu alıyorsanız veya yangın algılama/alarm sisteminin sesini duyuyorsanız, ailenizi olay yerinden derhal uzaklaştırın. İtfaiyeyi arayarak yardım isteyin.
 • Hiçbir sebeple yanan bir eve asla girmeyin. Ateşle mücadeleyi olay yerine gelen profesyonellere bırakın.
 • Elektrik ve pişirme yağı yangınlarında asla su kullanmayın. Ocağı derhal kapatın ve alevleri boğmak için bir kapak veya ıslatılmış bir havlu kullanın.
 • Bir gaz yangını ile mücadele etmeden önce gazı kesin. Gaz vanasına ulaşmanız mümkün değilse derhal evden çıkın.
 • Odun, kâğıt veya kumaş gibi katı madde yangınlarına müdahale ederken yanan malzemeleri ateşten çıkaramazsanız, yangını söndürmek için ağır yünlü bir örtü ile boğarak havayı kesin. Ayrıca, yangını suyla veya bir yangın söndürücü ile soğutabilirsiniz.
 • Etrafınızda giysileri yanmakta olan birine müdahale etmek için, alevleri suyla söndürün veya yangını boğmak için battaniye gibi ağır bir örtü kullanın.
 • Yangın, bir kızartma tavası veya çöp tenekesi ile sınırlı olsa bile, yangınla mücadele etmek için 30 saniyeden fazla zaman harcamayın. Küçük yangınların korkutucu hızla büyüyebileceğini unutmayın.
 • Evinizde veya işyerinizde kısacası tüm yaşam alanlarınızda güvenli bir ortam oluşturmak istiyorsanız daima tedbirli olun.

Unutmayın! Yangını önlemenin en iyi yolu, önceden alınmış emniyet tedbirlerine uymaktır.