Güvenli Sürüş Kuralları Sizi Hayata Bağlar

 

Trafikteki araç sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Kalabalık trafikte bir de bilinçsiz sürücülerin olması trafik kazalarını kaçınılmaz hale getirmektedir. İstatistiklere göre, günümüzde iş kazalarının yüzde 10’unu trafik kazaları oluşturmaktadır. Olası kazaların önüne geçebilmek ve güvenli bir sürüş için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bu önlemleri sizler için derledik.

 

Doğru Şekilde Oturun

Sürücü koltuğunun, eller direksiyona doğru uzatıldığında bileğin direksiyonun en üst kısmına gelecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Direksiyon, sağa ve sola daha hızlı ve tam istenilen kadar döndürebilecek şekilde tutulmalıdır. Kafa koruyucusunun kafaya değmediğinden ve kafanın arka kısmına denk geldiğinden emin olunmalıdır.

Emniyet Kemeri Takmayı İhmal Etmeyin

Emniyet kemeri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyonetlerde ise yüzde 60 oranında azaltmaktadır. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8’i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6,3’tür. Rakamlarla da gösterildiği üzere; emniyet kemeri kullanmak hayat kurtarır. Bu nedenle, araca binildiğinde ilk olarak emniyet kemeri bağlanmalı ve sürüş boyunca bağlı kalması sağlanmalıdır.

Hız Limitlerine Uyun

Yapılan araştırmalar trafik kazalarının birçoğunun aşırı hızdan meydana geldiğini göstermektedir. Araç hızının artırılması görüş açınızın zayıflamasına neden olacaktır.  Bu nedenle aracın hızı yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara göre ayarlanmalıdır.  Aksi taktirde ölümlü veya yaralanmalı trafik kazaları için zemin hazırlanmış olur. Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarına her zaman için uyulması son derece önem taşımaktadır.

Telefonda Konuşmayın

Araç kullanırken telefonla konuşmak kaza riskini 4 kat kadar artırmaktadır. Bu nedenle araba kullanırken gözler hiçbir şekilde yoldan ayrılmamalı ve cep telefonu ile meşgul olunmamalıdır.

Takip Mesafesine Uyun

Takip mesafesi bırakılmasının amacı, öndeki araç ile durma mesafesinin ayarlanmasıdır. Öndeki araca çok yaklaşıldığında ani frenleme durumunda aracı durdurmak için yeterli süre olmayacağından kaza kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle seyir halindeyken araç takip mesafesine mutlaka uyulmalıdır. Bu mesafe; kendi aracınızın km cinsinden saatteki hızının yarısı kadar metredir.

Farları Yakın

Sadece geceleri değil gündüzleri de farların yanıyor olması aracınızın diğer araçlar tarafından daha kolay fark edilebilir olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple şehirlerarası yollarda, havanın yağmurlu veya sisli olması farketmeksizin her zaman seyir esnasında aracın farlarının açık olduğundan emin olunmalıdır.

Alkollü Araç Kullanmayın

Alkol ve/veya uyuşturucu etkisinde araç kullanmak, dikkatin dağılmasına, algı gücünün zayıflamasına böylelikle kaza ihtimalinin artmasına sebep olmaktadır. Alkollü sürücü sadece kendi canını ve malını tehlikeye sokmaz, çevresindeki insanlara da zarar verir. Bu nedenle asla alkollü araç kullanılmamalıdır.

Uykusuz Yola Çıkmayın

Özellikle uzun süreli araba kullanmak zorunda kalındığında yorgunlukla beraber uyku bastırması sıkça rastlanan durumlardandır.

Sürücünün uykusu geldiği anda ne yaparsa yapsın uykusu açılmayacaktır. Böyle bir durumda yapılacak en doğru davranış aracı güvenli bir alana çekip uyumak olacaktır. Araç kullanırken bir anlık gözlerin kapanması, uykuya dalma ve kaçınılmaz bir kazaya sebep olma anlamına gelecektir. 24 saat içerisinde maksimum direksiyon kullanma süresi 9 saati geçmemelidir. Sürekli olarak en fazla 4,5 saatlik kullanım sonrasında mutlaka 45 dk mola verilmelidir.

Aracınızın Kontrollerini İhmal Etmeyin

Aracın kontrollerini sadece periyodik kontrol zamanı geldiğinde değil, her an düşünmek gerekmektedir. Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce bakım işlemlerinin yaptırılması ve serviste yapılan teknik kontrollerin dışında, sürücünün her kullanım öncesi gerekli kontrolleri yapması da oldukça önemlidir.

Uzun yol öncesi yapılması gereken kontroller;

• Farlar, dörtlü ikaz lambaları, sinyaller

• Motor yağı

• Direksiyon ve kavrama hidrolikleri

• Fren balataları ve fren sistemi

• Aracın elektronik beyni

Her kullanım öncesi sürücünün yapması gereken kontroller;

• Cam yıkama suyu ve diğer sıvıların kontrolleri

• Emniyet kemerlerinin çalışıp çalışmadığı

• Sileceklerin sorunsuz çalışıp çalışmadığı (yol boyu kaliteli görüş sağlanabilmesi için önemlidir.)

• Koltuk ve ayna ayarlarının kontrolleri.