Corona Virüs Enfeksiyonu

Corona Virüs Enfeksiyonu

Çin'in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde, 31 Aralık 2019'da etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirilmesiyle dünyanın gündemine oturan Corona virüs, ülkemizde de yakıdan takip ediliyor. Konuyla ilgili, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, hastalığın takibi ve olası şüpheli vakalarda izlenilecek yol konusunda gerekli bilgilendirme yapılmıştır.

Halen tüm medya organlarında sayısız haberin yanı sıra sosyal medya da çok konuşulan ve bu nedenle bilgi kirliliğinin de yoğun olduğu corona virüs hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Corona virüs nedir?

Dünya Sağlık Örgütü, corona virüsünün soğuk algınlığı semptomlarıyla başlayan ve çok tehlikeli sağlık sorunlarına neden olan MERS ve SARS virüsleri ile aynı aileden olduğunu ifade etmektedir. Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüsün daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında etkinlik gösterdiği görülmektedir. Aslında kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüs olan coronanın, mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir.

Virüsün mikroskobik görüntüsü taç şeklinde olduğundan taç anlamına gelen Corona olarak adlandırılmıştır. Yapısı küçük ancak tahrifatı büyük bir virüstür. Vakalarda ateş, dispne ve radyolojik olarak bilateral akciğer pnömonik infiltrasyonu ile uyumlu bulgular tespit edilmiştir. Şu ana kadar bildirilen ölüm vakaları genellikle ileri yaştaki bireylerde görülmüştür.

Corona virüs nasıl bulaşır?

Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısının bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaştıkları bilinmektedir. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artmaktadır. Hayvanlardan insanlara bulaşarak yayılım gösteren bu virüsün yayılmasında Çinlilerin beslenme şekillerinin de etkili olduğu düşünülmektedir.

31 Aralık 2019 tarihinde tespit edilen pnömoni kümelenmesinin etkeni, 7 Ocak 2020’de daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır. Bu tarihten sonra vaka sayılarında artış bildirilmekte olup, sağlık çalışanlarında hastalığın ortaya çıkması insandan insana bulaştığını göstermiştir.

Corona virüsün belirtileri nelerdir?

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıklarının da belirtisi olan boğaz ağrısı, öksürük, ateş ile seyretmektedir. Bununla birlikte zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına da yol açabilmektedir. Bazı bünyeler hastalığı hafif belirtilerle atlatabilir. Virüsün bulaşmasından sonraki ilk 15 gün çok önemlidir. Çünkü belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkar ve virüs bu ilk

15 günlük sürede vücutta yayılım gösterir.

Nefes darlığı, öksürük ve ateş hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Fakat bazı hastalarda bu belirtilerle birlikte balgam da görülebilmektedir.

Korunmak için neler yapılmalı?

Henüz aşısı ve tedavisi olmayan bu hastalığın bağışıklık sistemini çökerttiği böbrek ve karaciğeri iflas ettirdiği bildirilmektedir. Bu nedenle yayılımı önlemek için alınacak önlemler son derece önem taşımaktadır.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer almaktadır. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınılması son derece önem taşımaktadır.

 

Bu yazı Sağlık Bakanlığı genelgesinden yararlanılarak hazırlanmıştır.