Büro Ergonomisi Nasıl Olmalı?

Çalışma ortamında ergonomik şartların oluşturulması hem genel sağlık, hem de çalışma verimliliğini direkt olarak etkilemektedir. TTB İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu Eğiticisi Dr. Arif Müezzinoğlu, “Büro ergonomisi ekranlı araçlar ile çalışma” başlığı konusunda bilgi vererek, yönetmeliğin gerekliliklerinden risk faktörlerine, konuyla ilgili istatistiklerden çözüm önerilerine birçok noktaya değindi. Ergonomik risk faktörlerinin, uygulanan güç, süre, duruş, çevresel faktörler ve tekrar sayısıyla bağlantılı olduğunun altını çizdi. 

Dr. Arif Müezzinoğlu, ideal bir çalışma ortamı için kontrol listesini sıraladı.

 • Ekranın üst kenarı göz hizasında; bifokal gözlük kullananlarda göz hizasının altında olmalı.
 • Ekran, kol boyu mesafede (40-80cm) konumlandırılmalı.
 • Doküman askısı ekran yüksekliğine göre ayarlanmalı.
 • Koltuk arkalığı iyi bir bel desteği sağlamalı.
 • Koltuk arkalığı ve oturağın yüksekliği ile yatıklığı kullanıcı tarafından kolayca ayarlanabilir formda olmalı.
 • Klavye yüksekliği, kol ile ön kolun gevşek ve yere paralel durmasına imkan sağlamalı.
 • Klavye yüksekliği, kol ile ön kolun gevşek ve yere paralel durmasına imkan sağlamalı.
 • Bilekler düzgün (nötral) yerleştirilmeli.
 • Eğer gerekiyorsa, yumuşak yüzeyli ve hareketli bir bilek desteği, "Home" tuş sırası yüksekliğinde bulundurulmalı.
 • Bacaklar yere paralel olmalı.
 • Çalışma yüzeyinin altında bacaklar için geniş alan bulunmalı.
 • Ayakların tamamen yere veya bir ayaklığa basması sağlanmalı.

İdeal sıcaklık ve nem değerleri

Verimli bir çalışma ortamı için sıcaklık ve nem oranının da optimal değerlerde olması son derece önem taşımaktadır. Buna göre, kış aylarında  sıcaklık 19 – 24° C   ve nem oranın da yüzde 30 olması gerekmekte. Yaz aylarında ise sıcaklığın 23- 26°C  ve nem oranın da yüzde 30 olmalı.

Aydınlatma koşullarına da dikkat edilmeli

Büro tarzı çalışma ortamlarında aydınlatma koşullarının da son derece önemli olduğuna işaret eden Dr. Arif Müezzinoğlu şu bilgileri verdi:

“Öncelikle aşağı doğru ışık veren aydınlatmaların tam altında bulunmamalı. İki aydınlatma arasına yerleşerek ışığın yandan gelmesi sağlanmalı. Böylece ışığın gözü alması ya da ekrandan yansıma olasılığı azaltılmış olur. Güneş ışığının fazla geldiği ortamlarda uygun bir pencere örtüsü kullanılmalı. Masa lambası kullanılıyorsa, gözler sık sık farklı aydınlık derecelerine uyum sağlamak zorunda kalabileceği için çevre ortamın karanlık olmaması gerekir.”

Düzenli sağlık kontrolleri ihmal edilmemeli

Uzun süre masa başında ve ekran karşısında çalışan kişilerin korunma amacıyla düzenli sağlık muayenelerini de ihmal etmemesi önem taşımakta. Özellikle gözle ilgili belirgin bir sorun olmasını beklemeden rutin göz muayenesi yapılması gerekmekte. Bununla birlikte kas iskelet sistemi hastalıklarına karşı korunmak içir gün içinde belirli aralıklarla kalkıp hareket etmeye özen göstermek önem taşımakta. Ayrıca, boyun ve omurları rahatlatacak egzersizler konusunda çalışanlar da düzenli olarak bilgilendirilmeye çalışılmalı.