Ambulanslar Ve Hız

Acil sağlık hizmetleri sunumunda ‘hız’ vazgeçilmez unsurların başında gelmektedir. Hastalık, kaza ya da travmalar... Hangi nedenle olursa olsun doğru şekilde ve doğru zamanda sağlık merkezine ulaşmak hayati önem taşımaktadır.

Bu gerekliliğin yarattığı yaygın algı nedeniyle ülkemizde insanların büyük bir çoğunluğu, ambulansların her ne şartta olursa olsun süratli gitmesi gerektiği ve bunun da son derece normal olduğuna inanmaktadır. Ancak söz konusu acil sağlık hizmetleri bile olsa trafikteki yüzlerce insanın da can güvenliğinin gözetilmesi birinci önceliği oluşturmaktadır.

 

Ambulansların hangi durumlarda geçiş üstünlüğü vardır?

Trafik kurallarına göre ambulanslar geçiş üstünlüğünde öncelikli araçlardır. Ancak ambulansların bu üstünlüğü ancak bazı kurallar çerçevesinde elde edebilmektedir.

Buna göre kesinlikle içerisinde acil servise ulaşması gererken bir hasta, yaralı varsa veya o hastanın bulunduğu yere giderken ambulansın geçiş üstünlüğü bulunmaktadır. Bu kural çok açık olduğu halde ambulans sürücüleri tarafından en fazla ihlal edilenlerden de birisidir. Hastaneden evine taburcu edilen, hastaneden hastaneye prosedür gereği sevki yapılan, evinden diyaliz merkezine rutin tedaviye giden, hatta cenazelerin bile bu kuralı ihlal ettiği gözlenmektedir. Bu durumlarda, tepe lambası ve sireni açık, aşırı süratli giden, trafiği tehlikeye sokan ambulansları görmek çok üzücü olmaktadır. Ayrıca ambulanslarda sadece hasta ve yaralıların transferinin yapılması gerekmektedir. Yani cenazeler ambulanslarla değil, bu iş için özel tasarlanmış cenaze araçları ile taşınmalıdır.

 

Ambulansın hızı neye göre belirlenmeli?

Ambulans olay yerine giderken veya hasta ya da yaralı ile acil servise dönerken, sürücünün hızı; aracın teknik kapasitesi, yolun şekli, kalitesi, havanın durumu ve en önemlisi hastanın aciliyetine göre ayarlanması gerekmektedir. Önemli olan sadece hasta veya yaralıların alınması, acil servise götürülmesi değildir. Aynı zamanda trafik kazalarına sebep olmadan, yeni kazazedeler yaratmadan, transferi yapılan hastaya zarar vermeden ambulansın kullanılması önem taşımaktadır.

 

Ambulanslarda hasta transferi sırasında nelere dikkat edilmeli?

Acil sağlık hizmetleri kapsamında ambulansla sağlık kurumların transferi yapılan bazı hastalar için bu süreçte bazı noktalara dikkat etmek ayrıca önem taşımaktadır. Eğer ambulansla taşınan hastanın baş, boyun ve bel bölgesi omurlarında problemi varsa çukurlardan ve virajlardan yavaş geçilmeli, ani fren yapılmamalı ve hastanın aşırı harekete maruz kalmaması sağlanmalıdır. Epilepsi ve bazı psikiyatrik vakalarda ise hastada nöbeti uyarabileceğinden ambulansın sadece tepe lambasının açılması ve siren kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumda trafikteki diğer araçlar ambulansı geç fark edebileceğinden sürat yapılmamalı, kavşaklardan, ilerisi görülmeyen tepelerden ve dar virajlardan azami dikkatle geçilmelidir.

 

Transfer sırasında ambulansta acil bir durumlarda neler yapıllmalı?

Ambulansta bulunan hasta ve yaralılarda solunum durması, kalp durması, büyük ve kontrol edilemeyen kanamalar, alerjiye bağlı şok, elektrik çarpması gibi acil olgular olarak standardize edilmiş 32 parametre acil durumlarından bir veya birden fazlası olması durumunda ise mümkün olduğunca hızlı harekete geçmek gerekmektedir. Bu durumda, ambulansın tepe lambaları ve sireni açılmalı sürücü aracın teknik kapasitesi, yolun şekli-kalitesi, havanın ve trafiğin durumunu da dikkate alarak süratle acil servise ulaşılmaya çalışılmalıdır. Aynı zamanda, ambulans personelinin telsizle ambulans merkezi ve acil servisi gelişmelerden haberdar etmesi gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki çağdaş ülkelerin seviyesine gelmek için yasalar yapmak, kurallar ve cezalar düzenlemek ter başına yeterli olmamaktadır. Bu kurallar tüm ambulans hizmeti sunucularının uygulamasının sağlanması ve hayata geçirilmesi gerekmektedir.

                                                                                                                                                                                   Prm. Çağlar Uz