Afet Ve Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Afet Ve Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Ülkemizin önemli bir deprem kuşağı içerisinde olması nedeniyle bu konuda 7 den 77’ye herkesin bilgilenmesi ve gerekli önlemlerin alınması hayati önem taşımaktadır. Bununla birlikte deprem anında ve öncesinde olduğu gibi sonrasında da doğru şekilde davranmak adına bazı önlemlerin alınması ayrı bir hassasiyet gerektirmektedir. Bu noktada özellikle deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçların karşılanabilmesi için Afet ve Acil Durum Çantası hazırlamak yapılacaklar listesinde ilk sırada yer almaktadır.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan bilgilendirmelerde, acil durum ihtiyaçlarının bulunduğu ve değerli evrakların saklandığı Afet ve Acil Durum çantasının hazırlanmasının kendimizin ve sevdiklerimizin hayatını kurtarabileceğine işaret edilmektedir.

Çanta hazır ulaşılabilecek bir yerde olmalı: Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Böylelikle ihtiyaç anında çok daha hızlı hareket etmek mümkün olabilecektir.

İhtiyaçlar doğru belirlenerek çanta hazırlanmalı: Herhangi bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçların temin edebileceği yerlere ulaşmak mümkün olamayabilir. Ya da kendinizin giderebileceği küçük yaralanmalar yaşanabilir. Bu nedenle afet çantasını hazırlarken olası tüm senaryoları düşünüp ihtiyaçlar doğru belirlenmelidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi / kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

Ev, işyerinin yanı sıra sınıflarda da olmalı: Acil durum çantasının sadece evde ya da işyerinde değil okul ve sınıflar için de oluşturulması gerekmektedir. Sınıf öğretmenlerinin desteği ile hazırlanacak çantaların yine kolay ulaşılabilir bir yerde olması önemlidir. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla ilgili malzemelerin de çantanın içine eklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. İçinde bulunan yiyecek ve içecekler düzenli olarak kontrol edilmeli, bozulmadan nasıl saklanılması gerektiği çocuklara öğretilmelidir.

 

Afet ve Acil Durum Çantasının İçerisinde Neler Olmalı?

• Gıda: Çantanın içerisinde yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu gibi dayanıklı ve çabuk bozulmayan gıdalar olmalıdır. Ürünler belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir.

• Önemli belge fotokopileri: Günlük hayatımızda sık kullandığımız nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi kimlik kartları ve tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, Zorunlu Deprem Poliçesi, diplomalar, banka cüzdanı gibi değerli evraklar ve varsa evcil hayvan sağlık karnesi gibi belgelerin fotokopileri de acil durum çantasının içinde olmalıdır.

• Giyecekler: Hem çok yer kaplamayacak, hem de ihtiyacı karşılayacak nitelikte giysiler tercih edilmelidir. İç çamaşırı, çorap, yağmurluk bulundurulmalı ve giysiler de iklime uygun olarak güncellenmelidir.

• Su: Acil durum çantasında olmazsa olmazların başında su gelir. Afet çantasına her bir aile bireyi düşünülerek yeterli miktarda su konulduğundan emin olunmalıdır.

• Hijyen malzemeler: Afetlerden sonra olası hastalıklardan korunmak adına sabun, dezenfektan, ıslak mendil gibi hijyenik ürünler de oldukça önemlidir. Dolayısıyla acil durum çantası içinde bu tip ürünlerin yanında, diş fırçası ve macunu, tuvalet kâğıdı ve hijyenik ped de bulundurulmalıdır.

Bunların yanısıra; ilk yardım çantası, uyku tulumu veya battaniye, çakı, düdük, küçük makas, kâğıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli) de acil durum çantasının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.