5 Soruda Uyuz

5 Soruda Uyuz

Uyuz hastalığı (Skabies); kaşıntılı döküntülerle seyreden, insandan insana bulaşmanın da olabileceği, toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülen parazitik bir hastalıktır. Hastalığa insan gözü ile fark edilemeyen mikroskobik bir eklem bacaklı olan Sarcoptes Scabiei Hominis’in neden olmaktadır. Uyuz hastasına dokunmakla hastalık bulaşmaz. Hastalığın da salgın haline dönüşmesi olağan dışı koşullarda görülebiliyor.

 

1- Uyuz Hastalığı Kimlerde Görülür?

Hastalık kadın, erkek ayırımı yapmadan her iki cinste, tüm yaş gruplarında, tüm etnik gruplarda ve tüm sosyoekonomik düzeylerdeki kişilerde görülebilmektedir. Ciddi salgınlar yapabilmesi nedeniyle özellikle bakım evleri, yurtlar, okullar gibi toplu yaşanan yerlerde ve sosyal düzeyi düşük topluluklarda daha sık görülmektedir. Özellikle vücut savunma mekanizması iyi olmayan kişilerde hastalık ağır bir seyir göstermektedir. Ülkemizde son yıllardaki göç dalgasıyla birlikte hastalıkta ciddi bir artış görülmüştür.

 

2- Uyuzun Belirtileri Nelerdir?

Parazit kişiye geçtikten 3-6 hafta gibi bir süreden sonra şikayet oluşturmaya başlar. Özellikle geceleri artan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntı en önemli klinik bulgusudur. El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölge kaşıntı ve lezyonların görülebileceği vücut bölgeleridir. Cildin içinde kanallar yapan parazit en belirgin şekilde el parmak araları ve kollarda görülür. Bunun dışında deride küçük kabarıklıklar ve sertlikler, su toplamaları ve kepekli-kabuklu lezyonlar da uyuz varlığına işaret etmektedir.

 

3-Hastalık Bulaşıcı mıdır?

Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta kişiyle el ele tutuşmak, aynı yatakta yatmak, aynı giysileri giymek, aynı çarşafı kullanmak hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır.

 

4- Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz zaman içinde kendi kendine iyileşmediği için mutlaka bir deri hastalıkları uzmanına başvurmak gerekmektedir. Hekim tarafından gerçekleştirilecek ilaç tedavisini tam olarak uygulamak ve önerilenleri yapmak son derece önem taşımaktadır. Tedavi ve iyileşme süreci uzun sürebileceği için sabırlı olmak gerekmektedir. Ayrıca tedavi bittikten sonra da kaşıntının 6 haftaya kadar  uzayabileceği göz önünde tutulmalıdır. Bununla birlikte, aynı yaşam ortamını paylaşan tüm aile bireylerinin, o anda aktif şikayetleri olmasa bile, aynı anda tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastanın yaşı ve şikayetlerine göre tedavi planı hekim tarafından belirlenmektedir.

 

5-Tedavi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tedavide değişik ilaçlar kullanılabilmekle birlikte, hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır...

 • Yerel tedavi ajanları kullanıldığında ilacın tüm vücut bölgelerine uygulanmasına dikkat edilmelidir.

 • Kullanılan çamaşır ve çarşaflar 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir.

 • Yıkanamayacak eşyalar ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanmalı daha sonra kullanılmalıdır.

• Başarılı bir tedavi sonrasında dahi hastalık bulgularının 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır.

 • Aynı yaşam ortamını paylaşan kişilerin eş zamanlı tedavi edilmesi tedavinin başarısı açısından çok önemlidir.

 

Not:Dermotoloji derneği yayınlarından faydalanılmıştır.