​​​​​​​Zika Virüsü Nedir?

​​​​​​​Zika Virüsü Nedir?

 

Zika Virüsü Hastalığı Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da görülmeye başlayan bir hastalıktır ve yayılmaya devam etmektedir.

Zika Virüsü’nün özellikle gebelere bulaştığında doğacak bebeklerde ciddi anomalilere sebep olduğu tespit edilmiştir. Yeni doğanlarda beynin yetersiz gelişimine yol açabilen Mikrosefali’ye (küçük kafa) neden olabilmektedir.

Zika Virüsün özellikle yukarıda belirtilen ve hastalığın görüldüğü bölgedeki ülkelere ve bölgeye seyahat edecek kişiler ve özellikle gebeler için önemli bir risk faktörüdür.

Bu bölgelere ziyaret yapacak olan kişiler 7/24 hizmet veren “Alo Seyahat Sağlığı Danışma Hattı”ndan (444 77 34) ve Seyahat Sağlığı Merkezlerinden bilgi alabilirler.

Zika Virüsü Hastalığı, sivrisineklerden insanlara bulaşmakta, ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı gibi belirtilere sebep olmaktadır.

Hastalığın özgün bir tedavisi yoktur. Tedavisinde, istirahat, sıvı alımının arttırılması, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler önerilmektedir. Tüm virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi antibiyotiklerin virüse herhangi bir etkisi yoktur.

 

Zika Virüs hastalığının henüz etkin bir aşısı bulunmamakta

Enfeksiyondan korunmada en önemli faktör; hastalığın görüldüğü bölgelerde sivrisinek ısırıklarından korunmaktır. Klimalı, sivrisineklerden korunmuş mekânlarda kalmaya özen gösterilmeli, açıkta kalan cilt için sivrisinek kovucular kullanılmalıdır. Kapalı giysiler (uzun kollu gömlek ve uzun pantolon gibi) giyilmelidir.

 

Dr. Erhan Büyükkırlı